2018. február 7-én iskolánk tanulói közül 50 fő vett részt Domrádi Edit, Pálné Bodnár Cecília tanárnő, valamint Szemán Gábor és Daruka Róbert tanár úr kíséretében a Miskolci Egyetem Fizikai Tanszékének szervezésében megrendezésre kerülő rendhagyó fizika órán. Érdekes fizikai kísérleteket mutatott be Härtlein Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem oktatója. Róla azt kell tudni, hogy ő volt a megálmodója a Kutatók éjszakájának.
A bemutató célja a középiskolás diákok figyelmének felkeltése a természettudományok iránt, elsősorban a fizika és kémia területén. Sok kísérletet láthattunk a rezgések, hullámok témakörben, különösen hangtanból. Poláros rezgések gyakorlati alkalmazását is megcsodálhattuk. Érdekesek voltak a különféle aerodinamikai bemutatók is. A diákoknak talán a szárazjég és a folyékony nitrogén felhasználásával bemutatott kísérletek tetszettek a legjobban, figyelmesen végig ülve és figyelve a közel két órás foglalkozást. Úgy vélem, ha csak néhány tanuló kedvet kapott ezáltal a mérnöki pályához, a bemutató óra elérte célját.
Gimnáziumunk 2018. január 18-án délután rendezte meg a „Szép Magyar Beszéd” verseny iskolai fordulóját. A rendezvényen 18 diák mérte össze tudását. A megmérettetésen az első fordulóban egy szabadon választott szöveget, majd a második fordulóban az iskola magyar szakos munkaközössége által kiválasztott kötelező szöveget kellett felolvasni. A magyar munkaközösség öt tagjának (Gergely Lászlóné, Gazdóf Miklósné, Vitányiné Papagorasz Heléna, Balázs Beáta, Kecskés Evelin) részvételével lebonyolított versenyen a következő eredmények születtek: I. helyezett: Bárdos Flóra 11.A (Balázs Beáta tanárnő tanítványa), II. helyezett: Miliczki Martina Evelin 10.A osztályos tanuló (Gergely Lászlóné tanítványa) lett. Ők ketten képviselhetik a megyei döntőn gimnáziumunkat. A zsűri döntése alapján III. helyezett lett Laczkó Szilárd 12. A (Vitányiné Papagorasz Heléna tanítványa) és Lippai Barbara 12.B osztályos tanuló (Kecskés Evelin tanítványa). A magyar munkaközösség felkészültsége, teljesítménye alapján minden résztvevő diákot dicséretben részesített.
Gergely Lászlóné
a magyar nyelv és irodalom
munkaközösség vezetője
Sándor Atya a január 19-ei adoráción először Ferenc pápa chilei útjáról beszélt. Közvetítette a Szentatya üzenetét: „Ma imádkozzunk mindazokért, akik szenvedtek és meghaltak, azokért, akik minden nap a vállukon hordják az igazságtalanság súlyát”. Őszentsége arra bíztatta a chileieket, hogy merjenek egy jobb jövőről álmodni.
Ezután a plébános úr a Jézussal való kapcsolatunk fontosságáról szólt. A Megváltó és tanítványai közti kötelék példáján arra bíztatott bennünket, hogy legyünk lelkesek ez ügyben, mert akkor meglesz a hitünk. Elmondta, hogy ennek a kapcsolatnak a kiépítése és megerősítése azonban hosszú folyamat. Az a cél, hogy mindazt, amit fiatal korunkban megismerünk Jézusról, a későbbi életünk során tudjuk majd alkalmazni a kapcsolatainkban, mindennapjainkban, hogy teljes életet élhessünk ezáltal.
Az adórációt – szokásunkhoz híven – közös imádsággal zártuk.
Szegedi Mária
Laudatio – A megbocsátásról – 2018. jan. 12.
A Vízkereszthez kapcsolódó január 5-i laudáció a víznek, a hitélet rítusaiban való megjelenését állította középpontba, míg január 12-én arról hallhattunk, hogy mekkora jelentősége van a víznek a mindennapokban.Ha értékesnek tartjuk, akkor vigyázzunk rá, gondozzuk és őrizzük vízkészletünk tisztaságát, hiszen az nemzeti kincsünk.
Az ember –társas lényként-- emberi kapcsolatait is folyamatosan ápolja. Ehhez kaptunk útmutatást a megbocsátás-kibékülés értelmezésével, melyet a Miatyánk is tartalmaz:
„…és bocsásd meg vétkeinket,
miképpen mi is megbocsátunk…”
Ha képtelenek vagyunk rá, lelki teherként cipeljük azt, mely mérgezi hétköznapjainkat, testi tüneteket produkálva, s előbb-utóbb beteggé is tesz bennünket. Megbocsátani tehát nem a másikért, hanem önmagunkért kell: lelki békénkért, egészségünkért.
A dobozban elhelyezett, lassan rothadó barack példája érzékeltette: ha sokáig hordozzuk sérelmeinket, az rengeteg energiát elszív tőlünk, felemészt bennünket, s egyre távolabb kerülünk a mindannyiunk által óhajtott harmóniától.
Vitányiné Papagorasz Heléna
Leendő Kisgimnazistáink (Hatosztályosok) és Szüleik figyelmébe!
Újévi laudáció
2018. első laudációja Sándor atya újévi köszöntésével kezdődött. Sikerekben, szeretetben gazdag, áldott évet kívánt az intézmény dolgozóinak, tanulóinak.
A jókívánságok után felelevenítette a karácsonyi ünnepkör december 25-ét bevezető és követő időszakát.
A 4. század óta Krisztus születésének napjaként ünneplik december 25-ét. Ezen a napon teljes fényében ragyog a Karácsony, az Egyház is teljes fényben állítja elénk a ma született gyermeket, akiről fennen hirdetjük, hogy Isten egyszülött Fia, az örök Ige, aki előtt hódol az egész világ.
December 26-án van Szent István vértanú napja. Ő az első hét diakónus egyike. Elsőként szenvedett vértanúságot Krisztusért.
Szent János apostolra és evangélistára december 27-én emlékezünk meg. A kereszt alatt Jézus az ő gondjaira bízta édesanyját, Máriát.
December 28-a az Aprószentek ünnepe. Azokra a két év alatti fiúgyermekekre emlékezünk, akiket Heródes király megöletett Betlehemben.
A Szent Család vasárnapján, a karácsony utáni vasárnapon Szent József, Boldogságos Szűz Mária és Jézus Krisztus alkotta Szent Családot ünnepeljük.
A téli ünnepkör része Mária istenanyaságának ünnepe, újév napja, karácsony nyolcadnapja.
Január 6-a, Vízkereszt napja a karácsonyi ünnepek zárónapja, Jézus Krisztus megjelenésének az ünnepe. Ekkor kezdődik a házszentelések időszaka. Sándor atya szentelt vízzel a négy égtáj felé fordulva hintette meg iskolánkat, és áldotta meg a benne dolgozókat, tanulókat.
A zsúfolásig megtelt épületben Dr. Gál András igazgató tájékoztatta a pályaválasztás előtt álló nyolcadikosokat és szüleiket az intézményben folyó oktató-nevelő munkáról és a választható képzésekről. Az igazgatóhelyettesek irányításával a nap programjába intézményi bejárás, filmvetítés, óralátogatás, kulturális és sportbemutató is belefért. Reméljük, hogy a jelenlévők közül sok tanulót üdvözülhetünk diákunkként 2018 szeptemberében.
13. évfolyamosok látogatása a Szerencsi Hírek szerkesztőségében
A 13. évfolyam ügyviteli titkár szakképesítő osztálya látogatást tett a Szerencsi Hírek szerkesztőségében. A rendhagyó tanórán betekinthettünk abba a munkába, ahogyan a helyi hírek készülnek. A televízió munkatársai elmesélték személyes élményeiket a munkájukkal kapcsolatosan. Köszönetet mondok a szerkesztőségi munkatársaknak a látogatás kitűnő hangulatáért
Kovács Judit szaktanár
A miskolci Diósgyőri Gimnázium, a Miskolci Egyetemmel és a miskolci Herman Ottó Múzeummal közösen szervezett „Vaskobak” megyei geológiai vetélkedőt. Az első írásbeli forduló eredményei alapján a 2017. december 02.-án, szombati napon megrendezett szóbeli döntőbe jutott a Bocskai István Katolikus Gimnázium csapata, ahol bizonyíthatták felkészültségüket a természetföldrajz, illetve az ásvány- és kőzettan területein. A Bocskai István Katolikus Gimnázium csapata szoros versenyben végül, mindösszesen egyetlen versenyponttal lemaradva az előkelő megyei második helyezést érte el. A csapat tagjai: Tóth-Szőke Patrik 11. H, valamint Bárdos Flóra és Bogoly Levente 11 A osztályos tanulók voltak. Felkészítő tanáruk Jancsovszki Máté, a Gimnázium történelem – földrajz szakos tanára volt
6. korcsoportos fiú Kosárlabda Diákolimpia Országos selejtező
Bocskai István Katolikus Gimnázium – Krúdy Gyula Gimnázium (Nyíregyháza) 35 : 68
A 2017/2018-as tanév 6. korcsoportos Kosárlabda Diákolimpia Megyei Döntőjén Tiszaújvárosban a második helyet szereztük meg, így az országos selejtezőn egyenes kieséses rendszerben folytathattuk a versenyt. Ellenfelünk a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium csapata lett, akivel hazai pályán 2017.11.30-án játszottunk. Tudtuk, hogy nehéz, küzdelmes mérkőzés lesz, hiszen ellenfelünk nálunk jóval magasabb szerkezetű és rendkívül jó fizikumú játékosokból álló csapat. A különbséget figyelembe véve sem kell szégyenkeznünk. A srácok küzdöttek, hajtottak, megtették, ami tőlük telik, ráadásul Asszú Áront is nélkülöznünk kellett rérdsérülése miatt.
Gratulálok a fiúknak!
Endrész Tamás
13. évfolyamosok látogatása a helyi nyomdában
Az ügyviteli titkár szakképesítést tanuló évfolyamunk kiadványszerkesztés órán látogatást tett a helyi Metalen Nyomdaipari Szolgáltató És Kereskedelmi Kft. telephelyén.
A szakemberek megmutatták a diákoknak a színes és fekete gyorsmásolást és nyomtatást; nyomtatványok (címke, szórólap, prospektus, névjegykártya, meghívó, cégespapír, boríték, újság, könyv, plakátok) készítését és kötészeti munkákat. Működés közben láthattuk a legújabb és legrégibb technikákat. Köszönjük a lehetőséget a cég tulajdonosainak!
A 13. évfolyamos ügyviteli titkár szakképesítő osztálya látogatást tett a Globo Tv szerkesztőségében. A rendhagyó tanórán a kiadványszerkesztés tantárgy keretében bővítették elméleti és gyakorlati ismereteiket. A helyszínen betekintést nyerhettek a szerkesztőség teljes munkájába: többek között az élő adás felvételébe, a riportkészítés fortélyaiba, a rendezvények rögzítésnek előkészítésébe. Kipróbálhatták a súgógépet, megtanulhatták a mikrofon helyes tartásának technikáját, a kamera kezelését és a mikroport használatát. A televízió munkatársai beavatták őket a kulisszatitkokba, elmesélték személyes élményeiket a munkájukról. Részletes tájékoztatás kaptak arról, mi a feladata a szerkesztőnek, a főszerkesztőnek, az operatőrnek és a technikusnak. A látogatás kitűnő hangulatát köszönjük valamennyi munkatársnak.
Az iskola tanulói és tanárai 2017. október 6-án emlékeztek meg az aradi vértanúkról. Azokra a katonákra emlékeztünk, akik az 1848-as forradalom és szabadságharc leverése után a kegyetlen megtorlás áldozatai voltak, akik önként vállalták a halált egy nemzetért, mely sokuknak nem is anyanemzete volt. Mégis a szabadságért való küzdelmük, az azonos célba vetett hitük összekötötte őket. Hitték, hogy van lehetőség arra, hogy az az ország, amelynek ők is részei, egyszer valóban szabaddá és önállóvá válhat - emelte ki beszédében iskolánk tanára, Zahuczkiné Pereszlényi Zsuzsanna. Az ünnepi beszédet követően tanulóink a 11. H osztály műsorát hallgathatták meg.
Ebben a tanévben újra indult iskolánkban a 13. évfolyamos képzés, ahol a szakgimnáziumban érettségizett diákjaink Ügyviteli titkár (OKJ: 54 346 02) szakképesítést szerezhetnek. Szeptemberben 14 diák kezdte meg itt tanulmányait.
A szakirányú szakgimnáziumi érettségire épülő oktatás során fontosnak tartjuk, hogy a magas szintű elméleti képzés mellett gyakorlati ismereteket is szerezzenek diákjaink. Ennek szellemében került sor 2017. 09. 26-án Pénzügyi- és számviteli előírások tantárgyból az első rendhagyó órára. Diákjaink egy könyvelőirodába látogattak el, ahol a gyakorlatban ismerkedtek meg többek között a könyvvezetés lehetséges módjaival, a beszámolók közzétételének, nyilvánosságra hozatalának gyakorlatával, a NAV Általános Nyomtatványkitöltő Programjának gyakorlati működésével.
Terveink szerint ezt az első rendhagyó tanórát több hasonló követi majd.
Pórné Nagy Katalin
közgazdásztanár